Hej
I slutet av september började jag  medicinering med Enapril. Efter ett tag fick jag "pirr" i underbenen och återkommande kramper. Kan det finnas ett samband mellan medicin och besvären?
Mvh
Anki


Svar: När det gäller eventuella biverkningar är det läkemedelsföretagen som har den bästa och mest heltäckande informationen. När det gäller Enalapril (det måste vara det du menar?) så är det företaget Merck Sharp & Dohme som först forskade fram läkemedlet som har allra mest information, därför har jag skickat din fråga vidare till deras medicinska avdelning.
De svarar att muskelkramp anges som en mindre vanlig biverkning för deras läkemedel, Renitec, som innehåller exakt samma substans (enalapril). I kliniska studier där man utvärderat Renitec avseende effekt och säkerhet vid behandling av högt blodtryck och hjärtsvikt inträffade denna biverkning hos 0,5-1,0% av patienterna.
De skriver också att det inte finns någon förklaringsmodell till hur läkemedlet kan orsaka denna biverkning.

Om du upplever att dina biverkningar är besvärande rekommenderar jag dig att diskutera detta med din läkare.