Hej!
Jag är 64 år och har alltid haft tjockt hår. Nu börjar det bli tunnare, framför allt uppe på huvudet. Min man säger att det måste bero på att jag färgar det (jag färgar mina grå rötter var fjärde vecka) och på att jag tuperar och sprayar det (vilket jag gör för att få det att se fylligare ut). Vad tror du? jag tappar mycket hår.
Det finns ju piller mot håravfall - hjälper de?
Med vänlig hälsning,
Kerstin Sörman

Svar:
Hej Kerstin!
Det är vanligt att håret blir tunnare med åren och intrycket av tunt hår vid hårbotten kan bli ännu mer tydligt om det är så att du färgar håret mörkt och rötterna är grå. Även tupering kan göra så att det tunna håret framträder mer tydligt. Skulle du kunna tänka dig en helt ny frisyr kanske? En ny nyans på håret? Varför inte gå till en frisör och få lite nya tips och råd. Det är vanligt att vi håller fast vid en frisyr eller sminkning som vi hade när vi kände oss som snyggast. Visst kan man äta kost tillskott som stärker hår, hy och naglar, men är det så att du tappar oroväckande mycket hår är det bäst att uppsöka läkare.